Torsdag 6/2

Idag på matten fortsatte vi jobba i boken. Nu är det bara 4, 5 eller 6 sidor kvar i boken. Sen får vi börja arbeta i en ny bok. Den heter 1B.

Theresa kom och pratade om tandborstning igen. Hon borstade tänderna med oss.

På idrotten hade vi trampett. Då fick man hoppa jämfota, och sen prova och göra volter om man ville. Vi lekte en lek som var kul. Den handlade om skepp, land och hav. Man kunde åka ut om man kom sist, blev lurad eller trampade utanför.

Vi hade svenska och jobbade med olika saker på Ipad eller dator.

Vi fick kycklingsoppa idag. Dagens tallrik ser ut så här:

DSCF0315

När vi gick till Skolskogen jobbade vi med Natur-Bingo. Vi skulle hitta saker som fanns på bilder på bingo-brickan. Vi hade en bricka med 6 bilder på. Alla grupper hade en kamera eller en Ipad som vi tog kort med. Det var kul och spännande. Det svåraste var att hitta djurbajs. Spår fanns det rätt så gott om. Här kommer det en av bingoraderna, det var sten, snö, pinne, barr, kotte och djurbajs.

DSCF0316 DSCF0317 DSCF0318 DSCF0320 DSCF0321 DSCF0322

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *


6 + 5 =