MÅNDAG 30/3-15

Idag har vi läst lite bängkbok. Sen så hade vi lite matte. På matten
jobbade vi med likamedsteknet .
Albin L, Zakariye, Emil och Selma bloggade. Therese fortsätter:

Till lunch åt vi pyttipanna. Vi får välja platser, på prov, vid våra bord fram till påsk. Sen utvärderar vi hur det gått och vad vi tycker om det. Det beslutade vi på klassrådet. Och klassen tränade samtidigt på att argumentera och diskutera. För Therese var inte lättövertalad…

Efter lunch jobbade vi klart med is-vett. Vi såg en kort film om hur man ska bete sig om man går genom isen. Sen fick vi rita och måla vår vinterutflykt och vad man ska ha med sig när man är på isen. Vi lärde oss nya ord: förlängda armen, isdubbar, ispik och spark (en sån hade inte alla sett).

Vi avslutade dagen med Mattematchen och Pilen.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *


1 + = 10