Torsdag 16/4 2015

Nu var det väldigt länge sen vi bloggade, igen!
Vi har haft fullt upp med allt jobb med kroppen och nu efter påsklovet har vi startat igång arbetet med klassens bok. I kommunen pågår ett kulturprojekt och just i Åsenskolans yngre klasser ska varje klass skriva en bok. Varje barn kommer få en egen bok när det är klart. I måndags hade vi besök av författarinnan Pernilla Gesén och igår och idag har arbetet påbörjats. Så här såg det ut när vi skapade huvudpersonen med sina egenskaper samt de övriga karaktärerna:

IMG_0303.JPG

IMG_0302.JPG

Vi tror att det kommer att bli en jättebra bok! Men det är mycket att tänka på…

Imorgon börjar en ny Elevens val-period. Denna gång kan man träna till cabareten den 13/5. Andra har valt mattespel, Pilen-jobb eller teknik.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *


+ 8 = 15