Onsdag 20/5 -15

Hej på er allihopa! I klassen arbetar vi för fullt med massor av viktiga saker. Vi är inne på sista veckan, finalveckan, med Mattematchen. Dessutom har den mesta av tiden de sista dagarna gått åt till vårt kulturprojekt. I vår klass har vi skrivit en bok. Therese har precis skickat den till tryckeriet och vi längtar efter att få den i vår hand! Det kommer att bli någon slags releasefest där alla kommunens böcker presenteras.
En annan spännande händelse just nu är att vi håller på att få barn på Åsenskolan… Vi har nämligen engelska fjärilslarver som har utvecklats till puppor och just inatt och under dagen har dessa börjat ”kläckts”. Så här såg det ut vid kl 9 och kl 11 idag:

IMG_0304.JPG

IMG_0305.JPG

Det är jättespännande tycker vi alla barn! :)

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *


9 + 2 =