Tisdag 10/9

Idag har vi lärt oss hur man går i trafiken. Både när vi gick till biblioteket och när vi såg en film om trafiken. Vi har också lärt oss hur man ska göra på biblioteket. Hela klassen var jätteduktiga, både på vägen dit och på vägen hem. När vi lyssnade på Therese Hallenqvist var vi tysta och koncentrerade.

Vi sjöng en sång och gjorde en miniteater om Bockarna Bruse på musiken.

När vi såg trafikfilmen lärde vi oss ”Nu vet vi hur man gör, i trafiken ska man se sig för”  Här kommer några trafikmärken vi såg efter vägen. Vet mammor och pappor vad de  betyder?

DSC_0440 DSC_0441 DSC_0442 DSC_0443 DSC_0444 DSC_0445 DSC_0446 DSC_0448 DSC_0449

5 reaktion på “Tisdag 10/9”

  1. Övergångsställe herr gåman, förbud för infart, handikapparkering, röd gubbe man får inte gå över vägen, övergångsställe, kör på höger sida, gång och cykelväg, parkeringsförbud, återvändsgata. Fick jag alla rätt? :-)

    1. Oj, halva mitt inlägg måste ha försvunnit förut. Det är livsfarligt för när jag vann på fröken Maritas frågor så var första priset att rensa ogräs i hennes trädgård!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *


5 + 4 =