Tisdag 17/12

Vi hade SO idag och kollade på Evas Superkoll och hon berättade om Lucia. De försökte bränna henne och det gick inte så då stoppade de ett svärd i hjärtat på henne. Det röda bandet som sitter på Lucian ska föreställa blod.

Vi har tränat på sången om månaderna igen. Barnen fick svara på vilken månad de fyller år och vilken årstid det är då. Sången låter så här:

Januari börjar året, februari kommer näst. Mars, april har knopp i håret, maj och juni blommar mest. Juli, augusti och september härlig sommar är det då. Men oktober och november och december är så grå.

De som ska vara med på cabarén har tränat i gympasalen med micar idag.

I matten spelade vi spel som handlade om plus och minus upp till 10. I mattekalendern fick vi se en tomte som spelade elgitarr. Vi skulle lista ut hur många som var med i tomteparaden. Vi hade bara några ledtrådar. Vi kom fram till att det var olika svar som kunde vara rätt.

Det var fisk och mos till mat. Dagens tallrik såg ut så här:

DSCF0097

Det gäller att komma i håg att det INTE är bad eller gympa imorgon eller på torsdag.

Cabarén börjar kl. 8.30 på torsdag och det håller på nästan hela dagen.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *


4 + = 11