Fredag 20/12

Oj! Idag har vi gått en hel dag i skolan utan att lära oss något! Men vi har varit på bio och spelat spel.

Bion hette Turbo och vi fick 3D-glasögon att låna. Fröken tyckte att alla Mo 1:or skötte sig exemplariskt. Men säg inget högt! På vägen hem hade alla Turbo-fart i benen så vi hann äta lunch i lugn och ro. Det var Tacos idag! Det måste ha varit meningen för Turbo Snigel jobbade på en Tacobar. Så här ser dagens tallrik ut:

DSCF0100

Efter rasten hade vi välj. Fast först öppnade vi julkalendrar. Vi hann med att lösa 2 matteproblem. De var lätta. Nu är alla luckor öppna. Sen fick alla barn jullovsfika, men det får ingen veta…. hihihi 😉 Fröken säger det är en hemlis!

Nästa vecka är det viktigt att komma ihåg att inte gå till skolan, för nu har vi JULLOV!!!!

Alla i Mosippan 1 hälsar GOD JUL och GOTT NYTT ÅR!!!!

DSCF0102

(Tomten kom lite för tidigt med en ny toalettring till våran toa!)

Vi ses nästa år, skolan börjar onsdag 8/!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *


3 + = 9